CV - Prof. Dr. habil Szécsi Gábor CSc

Születési év:

1966.

Végzettség, szakképzettség:

magyar nyelv és irodalom – történelem – filozófia szakos középiskolai tanár, JATE BTK

Jelenlegi munkahely, munkakör:

dékán
  egyetemi tanár

Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Kutatóintézet

osztályvezető, tudományos főmunkatárs.

Kecskeméti Főiskola

főiskolai tanár.

Tudományos fokozat, habilitáció:

a filozófiai tudomány kandidátusa (CSc),
habilitált doktor (dr. habil.) 2007,
disszertáció címe: Kommunikáció és gondolkodás. Tanulmány a nyelvi kommunikáció és a mentális világ kapcsolatáról.

Tudományos/akadémiai tagság:

Magyar Tudományos Akadémia – köztestületi tag,
egyetemi magántanár (PTE BTK),
címzetes főiskolai tanár (SZTE JGYTFK).

Oktatói ösztöndíjak:

1995 – University of Helsinki (6 hónapos MÖB vendégtanári ösztöndíj),
  1996 – Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (1 hónapos MÖB ösztöndíj),
  1998–2000: Bolyai János Ösztöndíj.

Oktatói tevékenység, oktatott tárgyak:

2002 – PTE BTK Filozófiai Doktori Iskola törzstagja, témavezető tanára

Doktori iskolai törzstagként 6 PhD hallgató konzulense, doktori PhD fokozatot szerzett témavezettjei száma: 2 (Kocsis László [2009], Koller Inez [2011]), 3 habilitációs (dr. habil) eljárásban bizottság elnök, 3 doktori (PhD) védésen bíráló bizottsági elnök, 2 doktori (PhD) cselekményben bíráló bizottsági tag.

Angol és magyar nyelvű előadások, szemináriumok, konzultációk tartása kommunikációelmélet, kommunikáció- és médiatudomány, ismeret- és nyelvelmélet, kommunikációtörténet és nyelvfilozófia témakörökben az alábbi intézményekben:

1991–1997: Szegedi Tudományegyetem (meghívott előadó)

1995: University of Helsinki (vendégprofesszor)

1996– SZTE JGYTFK (címzetes főiskolai tanár)

1996– Kecskeméti Főiskola (főiskolai tanár)

Szakmai gyakorlat:

Nemzetközi és hazai tudományos műhelyekben végzett kutatómunka az alábbi területeken: kommunikációelméleti iskolák és modellek, interkulturális kommunikáció, a kommunikációs technológiák kultúraformáló szerepe, a nyelvi kommunikáció és a mentális világ összefüggései, a kommunikációs technológiák hatása a nyelvhasználatra, gondolkodásra, tanulási folyamatokra, a mobil- és információs társadalom kulturális vetületei, a kommunikációs technológiák történeti változásait kísérő nyelvi és mentális folyamatok, a globalizáció etikai vonatkozásai.

A kutatási eredmények közreadása 4 önálló monográfia, 2 társszerzős kötet, 3 szerkesztett könyv és több, mint 80 tanulmány formájában. Szakmai előadások számos hazai és nemzetközi konferencián, az eredmények ismertetése vendégtanárként és kutatóként a szegedi, helsinki és heidelbergi egyetemeken.

Tudományos/szakmai közéleti tevékenység, nemzetközi kapcsolatok:

Szakmai közéleti tevékenység:

1997– a Magyar Alkalmazott Filozófiai Társaság elnöke

2000– a Magyar Kommunikációtudományi Társaság elnökségi tagja

1998– a Society for Applied Philosophy tagja

1992– a Magyar Filozófiai Társaság tagja

1997– a Magyar Wittgenstein társaság tagja

2004–2007 A UNIWORLD-Hálózati Egyetem Közhasznú Egyesület elnöke

2008– Az Országos Tudományos Diákköri Tanács alelnöke

1998–2006 A Felsőoktatási és Tudományos Tanács tagja

2007– A Nemzeti Tehetségsegítő Tanács Média Bizottságának tagja

1996– A Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány „Diákok a tudományért” Szakalapítvány kuratóriumának tagja