Turizmus-vendéglátás (FOKSZ) - szakmai portfólió

Tisztelt Hallgató!

A szakmai portfólió alapját elsősorban a kiküldött szakmai gyakorlatos űrlap jelenti. Ezt kell rendesen kitölteni, különös tekintettel az elvégzett munkafeladatokra és a fejlesztett ismeretekre, kompetenciákra. Emellett mellékletként elkészítendő egy szöveges összefoglalás (2-3 oldalban), amiben össze kell foglalni a tapasztalatokat, személyes véleményt, gyakorlatilag mindent ami a szakmai gyakorlat kapcsán elmondható.

A mellékletbe kerüljenek bele azok a dokumentumok, szakmai anyagok, amelyek elkészítése a szakmai gyakorlathoz köthető. Ez bármi lehet, pl. szakmai levelek, állásajánlat, programfüzet, szóróanyag, forgatókönyv stb., BÁRMI amit Te készítettél el, vagy részt vettél az elkészítésében, összeállításában, és szakmai „eredménye” a gyakorlatnak.

A mellékletbe bármennyi anyag elhelyezhető, nincs felső korlát. Jöhetnek olyan szakmai anyagok is, amelyekkel dolgoztál. Ha egy anyagról nem tudod eldönteni, hogy bele tedd vagy ne, inkább tedd bele.

A kitöltött és kinyomtatott űrlapot a mellékletekkel együtt le kell fűzni (nem kötelező köttetni, a lényeg, hogy igényes legyen). Legyen borító (intézmény neve, hallgató neve, szak, végzés éve). Maga a portfólió legyen igényesen elkészítve, el lehessen különíteni az anyagokat. A portfóliót 2 példányban kell leadni!

ŰRLAP LETÖLTÉSE

Felsőoktatási szakképzésben (FOKSZ) tanuló hallgatók részére a fontosabb jogszabályok:

Kormányrendelet a felsőoktatási szakképzésekről és a kapcsolódó szakmai gyakorlat egyes kérdéseiről

Felsőoktatási szakképzések képzési és kimeneti követelményei

Felsőoktatási szakképzésben (FOKSZ) tanuló hallgatók szakmai gyakorlatának letölthető dokumentumai:

Szándéknyilatkozat űrlap (3. szemeszteres hallgatók részére)

Szándéknyilatkozat űrlap (5. szemeszteres hallgatók részére)

2017/2018-as tanév másidk félév (4. szemeszteres hallgatók számára)

Emberi erőforrások felsőoktatási szakképzési szak kompetenciák és gyakorlati tevékenység

Szociális munka ifjúságsegítő felsőoktatási szakképzési szak kompetenciák és gyakorlati tevékenység

Turizmus vendéglátás felsőoktatási szakképzési szak kompetenciák és gyakorlati tevékenység

Turizmus vendéglátás záródolgozat témakörök

Szakmai gyakorlat – hallgatói kérdések, kari válaszok

Lehet a szakmai gyakorlatot őszi félévében végezni?

A képzés 3. szemeszterében még nem, tehát csak úgy, ha már képzési időn túl vagy. A szakmai gyakorlat helye a negyedik, tavaszi szemeszterben van, nem lehet onnan elmozgatni.

Lehet kurzust, vagy vizsgakurzust felvenni a gyakorlat félévében?

A hálóterv szerint a negyedik szemeszterben nincs más kurzus, csak a gyakorlat. Vagyis ha mindent kellő időben vettél fel, és el is végezted a kurzusokat, akkor nincs más hátra, csak a gyakorlat. Vizsgakurzust fel lehet venni, elméleti tantárgynál ez nem is probléma, de ha a kurzus teljesítése gyakorlati jellegű, akkor az problémát fog jelenteni. Ezért is nem célszerű elhagyni korábbról a kurzusokat…

Tudok kötni egy gyakorlati hellyel 3 szerződést, pl.: 5 hét + 5 hét + 4 hét, hogy ne kelljen a helynek fizetnie, és nekem se kelljen 3 helyet keresnem, ami idő szűkében meglehetősen problémás.

Nem. Egy gyakorlati hely, egy szerződés. Mivel az Oktatási Hivatal és a kamara nyilvántartást vezet, látni fogják a trükközési szándékot.

Tudok-e gyakorlatot végezni úgy, hogy nincs meg minden tárgyam?

Igen. A gyakorlat mellett fel kell venned a vizsgakurzusokat. A gyakorlatnak nincs „előfeltétele”.

Tudok tanulni gyakorlat elvégzése után? Például elvégezni azon tárgyaimat, amikkel csúszom 3. félévben?

Mellette is, utána is. De ha lehet, inkább ne csússz a tantárgyakkal!

Mi lesz az oklevelemben szereplő végzettség, ha elvégzem a szakot?

A szakképzettség oklevélben történő megjelölése:

- felsőfokú közgazdász-asszisztens turizmus szakirányon

- felsőfokú közgazdász-asszisztens vendéglátó szakirányon

- Economist Assistant in Tourism and Catering Specialized in Tourism

- Economist Assistant in Tourism and Catering Specialized in Catering