Nagy érdeklődés mellett zajlott a „Képzés és kutatás 8” konferencia

Kicsinek bizonyult a PTE KPVK nagy előadóterme a „Képzés és kutatás 8 – Az iskolai szociális munka szociálpedagógai metszetei” címmel 2026. május 7-én megrendezett konferencián. A szervezők: Prof. Dr. Nagy Janka Teodóra PhD tanszékvezető egyetemi tanár és Tolácziné Varga Zsuzsanna, a Magyarországi Iskolai Szociális Munkások Egyesület elnökségi tagja (mindketten a PTE KPVK KTI Szociális Tanulmányok Tanszék oktatói) a lépcsőket is elfoglaló nagyszámú résztvevő kitüntetett érdeklődése mellett megtartott program legfontosabb üzeneteként a szociális szakma szociális munka és szociálpedagógiai képzései közös küldetésének megerősítését, a szociálpedagógiai módszerek egy újraértelmezett iskola és társadalom kapcsolatban történő alkalmazásának fontosságát fogalmazták meg.

A GYKTV hőgyészi Rózsakert Gyermekotthon és a Babits Mihály Általános Iskola diákjainak műsorát Ezer-Ferenc Veronika, a társszervező Angyal-hívó Egyesület elnöke köszönte meg, majd Prof. Dr. Nemeskéri Zsolt, a KPKV tudományos és innovációs dékánhelyettese és Kerekes László, a Magyarországi Iskolai Szociális Munkások Egyesületének elnöke köszöntötte a konferenciát. A korábbi évek hagyományát követve került sor a „Kiváló Szociálpedagógiai terephely” Díj átadására, amelyet ebben az évben a GYKV hőgyészi Rózsakert Gyermekotthon nevében Somogyiné Tolnai Krisztina otthonvezető, a Fajszi Montessori Mesevonat Óvoda és Mini Bölcsőde nevében Bacsi Bernadett óvodavezető és Berta Zsolt polgármester vett át.

A plenáris előadások a szociálpedagógia küldetését vizsgálták az aktuális köznevelési és társadalmi térben („Iskola a határon”: A szociálpedagógia küldetése a társadalmi problémákkal terhelt köznevelésben – Dr. Brachinger Tamás PhD adjunktus, PTE KPVK KTI SZTT) és a szociálpedagógiai módszerek alkalmazási lehetőségeit és jógyakorlatait tekintették át (Szociálpedagógiai módszerek lelki gubancok kisimogatásához a gyermekvédelmi szakellátás és az általános iskolai oktatás sűrűjében – Dr. Bíró Violetta PhD adjunktus, PTE KPVK IGYPI, PPT). A tematikában kiemelt szerepet kapott az iskolai szociális munka aktuális kérdései (Tolácziné Varga Zsuzsanna Humánszolgáltató Központ Szekszárd intézményvezető, MISZME elnökségi tag és Szabó Aliz HSZK Családsegítő és Gyermekjóléti Központ Szekszárd szakmai vezető, MISZME alelnök).

A Képzés és kutatás konferencia megszervezése a szekszárdi szociálpedagógia mesterszak indulásához kapcsolódik, amely mérföldkövét jelenti a második szemeszterben a kutatási témák és tervek hallgatói bemutatása a konferencia közönsége előtt. Ladányi-Mészáros Judit, a sárbogárdi Család- és Gyermekjóléti Központ szakmai vezetője, a szociálpedagógia MA elmúlt évben diplomázott hallgatója a XXXVII. OTDK-n III. helyezéssel elismert kutatásáról tartott, a plenáris ülést záró előadását (A kortárs bántalmás megelőzése: az iskolai szociális segítő lehetőségei) követően „A szociálpedagógia elmélet és gyakorlata” szekcióban került erre sor. Az I. éves szociálpedagógia MA szakos hallgatók referátumai a szociális szakma fontos, a kutatás figyelmére is számító kérdéseket tárgyaltak (Vass Zsuzsanna Mária: A roma fiatalokkal szembeni előítéletesség vizsgálata a bajai 14-18 évesek körében; Papp-Tatár Brigitta: Bántalmazott jövőkép? A lakásotthonban élő gyermekek és a kortárs bántalmazás; Honvári Róbert: Izoláció az izolációban: az önsértések alakulása a Vadvirág Speciális Gyermekotthon lakói között; Galambos Patrik: Az Etikai Kódex szerepe a hazai szociális gyakorlatban).

A délután folyamán a munka három szekcióban folytatódott – lehetőséget adva az interaktív részvételre, beszélgetésre, vélemény- és tapasztalatcserére. A konferencia és a jó hangulatú, a 38 éve indult szekszárdi szociális képzés emlékezetes pillanatait felidéző „A szekszárdi szociális képzéstörténet fejezetei” szekció (elnök: Prof. Dr. Nagy Janka Teodóra PhD tanszékvezető egyetemi tanár és Tolácziné Varga Zsuzsanna tanársegéd, PTE KPVK KTI SZTT) vendége volt Dr. Jánosi György alapító tanszékvezető főiskolai docens és Kocsis Erzsébet főiskolai docens, valamint a tanszék korábbi munkatársai és hallgatói.

„Az iskolai szociális munka gyakorlata” szekció (elnök: Belák Filoména, MISZME elnökségi tag, Szigetszentmiklós Család- Gyermekjóléti Központ szakmai vezető és Szabó Aliz MISZME alelnök, Családsegítő és Gyermekjóléti Központ Szekszárd szakmai vezető) tagjai intenzíven kapcsolódtak be a közös esetmegbeszélések és -kezelések virtuális folyamatába.

„A művészetterápia lehetőségei a szociálpedagógiában” szekció (elnök: Dr. Varga István adjunktus, PTE KPVK KTI SZTT) résztvevői számára új élményekkel, tapasztalatokkal gazdagodást jelentettek Ládonyi Zsuzsa (VÉF, Szociális Tanulmányok Tanszék, tanszékvezető egyetemi docens), Hódi Katalin (Gyermekvédelmi Központ Tolna Vármegye, intézményvezető) és Dr. Varga Tünde művészetterapeuta, adjunktus (PTE KPVK Alkalmazott Művészetek Tanszék) a szociálpedagógia nonverbális módszerei sorában mind hangsúlyosabbá váló művészetterápiához kapcsolható kutatásai és módszertani bemutatói.

A konferencia rendkívül gazdag programjának zárását követően a „SzocKafé-Szekszárd” kávéházi hangulatában további lehetőség nyílt a képzéstörténeti szekció résztvevőivel, a szervezőkkel és a hallgatókkal kötetlen személyes beszélgetésre és véleménycserére a szociális szakma múltjáról, jelenéről és jövőjéről.

Konferenciahír és podcast a TEOL-on: Ide kattintva érhető el

 

magyar