III. helyezés az országos Tudományos Diákköri konferencián

A gyermekbántalmazást kutatja Huth Anita, szekszárdi szociális munka szakos hallgató – eddigi eredményeivel most III. helyezést ért el az Országos Tudományos Diákköri Konferencián

A XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Társadalomtudományi szekciójának Szociális munka és szociálpolitika I. tagozatában Huth Anita, a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának szociális munka szakos hallgatója III. helyezést ért el Családon belüli erőszak. GyermekSZEMlélet a bántalmazások tükrében című előadásával.

Minden ötödik nő olyan családban nőtt fel, ahol az apja verte az anyját. A nők átlagban 5-12 intézménynél, szervezetnél, hatóságnál kérnek segítséget az erőszak megállítása érdekében, mielőtt hatékony segítséget kapnak vagy megölik őket vagy gyerekeiket (NANE Egyesület, Patent Egyesület 2018-as statisztikai adatai alapján).

A családon belüli erőszak nem minden esetben jelent gyermekbántalmazást, viszont amennyiben a bántalmazó felhasználja a gyereket azért, hogy a másik szülőnek ártson, ez esetben fegyverként kezeli őt, tehát bántalmazás érheti.  A családból való kiemelés nem megoldás, ezzel automatikusan a bántalmazót védjük, és nem az édesanyát a gyerekekkel.

Ezekkel a témákkal foglalkozik kutatásaiban Huth Anita, szekszárdi szociális munka szakos hallgató, aki előadásával III. helyezést ért el a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferencián.

„A kutatás témája a családon belüli erőszak, ahol partnerkapcsolati erőszak áll fenn, (azonban gyermekbántalmazás nem) hangsúlyt helyezve a bántalmazó családban élő gyermekekre. A dolgozat első részében az erőszakkultúra és a bántalmazó férfiak sajátosságait mutatom be. Vizsgálom az elkövető férfi viselkedését szülői szerepben és a hétköznapokban, a bántalmazó apa hatását az anya-gyerek kapcsolatra, illetve a partnerkapcsolati erőszak hatását a gyerekekre. A munka célja, hogy középpontba helyezze a bántalmazó családban élő gyermekeket, megérteni mindazt, amelyen keresztül mennek lelki, fizikai és szociális fejlődésükben. Fontosnak tartom annak vizsgálatát is, hogyan lehet biztonságosan szakítani a bántalmazó férfival. Természetesen a mai társadalmunkban férfibántalmazás is jelen van, ugyanúgy vannak női bántalmazók és férfi áldozatok is.” – mondta el a szép helyezést elért dolgozatról a díjazott hallgató.

Gratulálunk neki és témavezetőjének, Dr. Varga Istvánnak!