DARGAY Lajos szobrászművész kiállítás megnyitója

Dátum:
2021. december 03. 17:00
Helyszín:
PTE KPVK UNIVERSITAS GALÉRIA/ Szekszárd Rákóczi út 1.

A kiállítást köszönti: Prof. Dr. SZÉCSI Gábor dékán és Dr. KRISTON- VÍZI József kuratóriumi elnök
A kiállítást megnyitja: WEHNER Tibor író, művészettörténész
Zenei performance: DARGAY Marcell Artisjus-díjas zeneszerző, zongorista

Fényfestés: HIZSNYIK Dénes képzőművész
A kiállítás kurátora: VARGA Rita képzőművész

DARGAY Lajos (Pélmonostor, 1942 – Kalocsa, 2018) képzőművész, tanár, múzeumigazgató, a 20. század utolsó harmadának és fordulójának kiemelkedő konstruktivista alkotója. Önmaga által vállalatan: „belső emigráns”. DARGAY igen változatos műfajú és technikájú életművet hagyva maga után a kutató, megismerő és aktivista alkotói világ létrehozásán fáradozott. Szuverén munkássága mellett, azt mintegy kiteljesítve évtizedeken keresztül oktatott. Önzetlen fejlesztője volt a magyar gyökerekből táplálkozó és hazatérő, valamint kvalitásos külföldi luminokinetikus alkotók gyűjteményeinek. Ezek közül legkiemelkedőbb a Nicolas Schöffer Múzeum létrehozása Kalocsán, valamint Kepes György anyagának Egerben való letelepítése.
A nevét viselő Alapítvánnyal együttműködve, Szekszárd székhellyel a Pécsi Tudományegyetem számos alkotó- és tudományos műhelyére támaszkodva 2020-tól Dargay Lajos Művészeti Kutatócsoport néven nemzetközi kitekintésű hálózat működik.
A mostani kiállításon DARGAY korai és emblematikussá vált kinetikus-kibernetikus alkotásai mellett térgrafikái, geometrikus reliefjei és egyedi tér-szerkesztései kaptak helyet.

A kiállítás megtekinthető: 2021. január 06-ig, H-P 10.00-18.00 között.

A kiállítás élő közvetítése az alábbi linken: https://www.facebook.com/events/590007018971057/