Szakoktatók konferenciája a PTE KPVK-n

A szakoktatóképzés aktuális kérdéseiről szervezett konferenciát a PTE KPVK Tolna Vármegye Önkormányzata, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Vármegyei Igazgatósága, valamint a Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum támogatásával.

A konferencia több célt szolgált: egyrészt lehetőséget nyújtott kapcsolatfelvételre, illetve kapcsolattartásra Karunk és a szakképzésben résztvevő szereplők (szakképzési centrumok, szakképző intézmények, kamarák, duális képzőhelyek stb.) között, másrészt módot adott a közel másfél évtizede folyó szakoktatóképzésünk során felgyülemlett tapasztalatok megosztására, az újabb fejlesztési irányok megtalálására. A konferencián elhangzott előadások tartalma a későbbiekben tanulmánykötetben is hozzáférhető lesz, így a friss kutatások eredményei, a jó gyakorlatok kapaszkodót adhatnak a gyakorló szakembereknek.

A résztvevők nagy száma is bizonyítja a konferencia hiánypótló jellegét: a 35 előadón túl több mint 100 érdeklődője volt a rendezvénynek szerte az országból. (A konferencia számokban: 4 plenáris előadás, 4 szekció, 31 szekcióelőadás, 102 fő regisztrált érdeklődő. Összesen 137 fő résztvevő.)

A konferenciát Dr. Koltai Zoltán, Karunk általános és oktatási dékánhelyettese nyitotta meg. A megjelenteket Orbán Attila, Tolna Vármegye Önkormányzatának elnöke, valamint Vendégh Edit a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Vármegyei Szervezetének elnöke köszöntötte. Beszédükben mindketten kiemelték a térségünk szakember-szükségletét, melyhez jól szervezett szakoktatás, elhivatott szakoktatók szükségesek.

A plenáris előadók helyi és országosan is elismert szakemberek közül kerültek ki. Dömötör Csaba, a Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum kancellárja a szakképzés rendszerének struktúráját ismertetve bemutatta, hogyan tud beágyazódni a vármegye szakképzése a térség gazdaságába. Zsolnay Gábor egyetemi oktató újító gondolatokat osztott meg a szakképzés céljairól, a szakma előtt álló feladatokról. Prof. Dr. Lükő István egyetemi magántanár a szakmai pedagógusok funkcióját elemezte a mai folyamatosan változó világban. Dr. Boronkai Dóra, a PTE KPVK egyetemi docense az oktatásban egyre többször szerepet kapó videók pedagógiai kommunikációs jellemzőiről tartott érdekfeszítő előadást.

A délután folyamán négy szekcióban 31 előadást hallhattak a résztvevők. Az egyetemi kutatók, a szakoktatásban vezető szerepet betöltő szakemberek mellett gyakorló szakoktatók, vállalkozók mutatták be kutatási eredményeiket, jó gyakorlataikat. Az érintett témák között a szakképzés aktuális kihívásai, a felnőttkori, az élethosszig tartó tanulás, a munkapiaci elvárások és az alkalmazható innovatív pedagógiai módszerek is megjelentek.

A vállalkozói szférából az oktatásban is jól használható okos HACCP-rendszerekkel, a drónfociban rejlő lehetőségekkel is ismerkedhetett a látogató.

magyar