Német nyelv és nemzetiségi kultúra a gyermekkorban mesterképzési szak felvételi elbeszélgetés 2025. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás

Időpont:             2025. május 19. 10:00 

Helyszín:            Szekszárd

Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar Főépület (7100 Szekszárd, Rákóczi u. 1.)

 

FONTOS! Kérjük, a jelentkezők vegyék figyelembe, hogy a felvételi eljárásban a felvételi elbeszélgetésre a megadottól eltérő időpontot kijelölni nem tudunk. Ha a felvételiző a felvételi elbeszélgetésen nem jelenik meg, az a felvételi eljárásból való kizárást vonhatja maga után.

 

A képzés megkezdésének feltétele felsőfokú (C1) német nyelvvizsga vagy a tanító és az óvodapedagógus BA német szakirányon alapszakos diplomával szerzett azonos értékű felsőfokú nyelvismeret vagy a csecsemő- és kisgyermeknevelő BA végzettséggel német nemzetiségi specializáción szerzett német nyelvismeret.

 

A felvételi elbeszélgetés

A felvételi elbeszélgetés vizsgabizottság előtt zajlik, ahol a személyes bemutatkozást követően pl. egy nyelvtanítási vagy német nemzetiségi projekt bemutatását kérjük a jelentkezőtől, fotókkal, folyamattervvel / óravázlattal stb. illusztrálva.

A vizsgabizottság megalapozott döntéséhez szükség van a jelentkező részéről egy motivációs levélre is. Kérjük, a motivációs levelet 2025. május 12., hétfő, 16 óráig küldje meg e-mailben, a PTE KPVK Tanulmányi Osztályának, a kpvk.szekszard.to@pte.hu címre.

 

A felkészülést segítő szakirodalom:

 

A felvételi elbeszélgetésre a következőket szíveskedjen magával hozni:

  • személyazonosításra alkalmas fényképes okmány;
  • a felvételi elbeszélgetés díjának befizetését igazoló bizonylat; 
  • a motivációs levelet, ha még nem küldte be;
  • a többletpontokra jogosító dokumentum(ok) eredetijét és – ha még nem küldte be – az arról/azokról készült másolato(ka)t; Lsd lent.
  • ha a jelentkezőnek szükséges a kreditelismertetési eljárással élnie – és még nem küldte be – akkor a kitöltött és aláírt nyomtatványt, illetve a szükséges mellékletek (az adott tárgy/tárgyak sikeres teljesítését tartalmazó leckekönyvi oldal/oldalak másolata, tantárgyleírás) eredeti dokumentumait és az azokról készült másolatokat. Lsd lent.

 

A képzésre bekerülés feltételei

A Német nyelv és nemzetiségi kultúra a gyermekkorban mesterszak esetében a mesterképzési szakra történő felvétel esetén előzményként elfogadott szakok:

  • Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a pedagógus képzés képzési terület tanító alapképzési szak nemzetiségi (német) tanító szakiránya vagy az óvodapedagógus alapképzési szak nemzetiségi (német) óvódapedagógus szakiránya, és a csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szak nemzetiségi (német) specializációja.
  • A további alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX.

törvény szerinti szakok tekintetében, a korábbi tanulmányok során a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján legalább 20 kreditet szerzett a nemzetiségismeret; német irodalom, nemzetiségi irodalom gyermekirodalom módszertana; kétnyelvűség, német nyelv elsajátításának, tanításának módszertana; játékpedagógia, játékpszichológia ismeretkörökben.

 

A krediteket a mesterképzéssel egyidejűleg, azzal párhuzamosan kell megszerezni, a kreditpótlás a képzési időt nem növeli.

A kreditelismerési nyomtatvány az alábbi linken érhető el:         
Kreditelismertetési nyomtatvány >>

 

A kitöltött, aláírt kreditelismertetési kérelmet a szükséges mellékletekkel (az adott tárgy/tárgyak sikeres teljesítését tartalmazó leckekönyvi oldal/oldalak másolata, tantárgyleírás) együtt kell 2025. május 12-ig a kar címére postai úton megküldeni!

 

Cím: PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar - Tanulmányi Osztály (7100 Szekszárd, Rákóczi u. 1.)

 

Az eljárás eredményéről a kérelmet benyújtó jelentkezők írásos határozatot kapnak. Kérjük, őrizzék meg a határozat másolatát, hiszen sikeres felvételi esetén az ad támpontot a pótlásként felveendő tárgyak felvételéhez.

 

Felvételi pontok számítása

 

A Kar a jelentkező teljesítményét felvételi pontszámmal, 90+10 pont, azaz maximum 100 pontos rendszerben értékeli, mely tartalmazza a többletpontokat is. Azon jelentkezők, akik esélyegyenlőség jogcímen többletpontra jogosultak, azok számára jogcímenként külön-külön kell meghatározni a maximálisan kapható pontokat, és az összes jogcímet figyelembe véve – az esélyegyenlőségben részesítendők többletpontja – nem lehet több 10 pontnál, és nem lehet kevesebb 1 pontnál.

 

Általános pontszámítás

  • tanulmányi pontok – az oklevél minősítése alapján max. 45 pont –, és a

felvételi vizsgapontok – a felvételi elbeszélgetés alapján max. 45 pont – összege,

vagy

  • a felvételi vizsgapontok duplázása – max. 90 pont.

 

A felvételi pontszám megállapításakor azt a számítási módot kell alkalmazni, amelyik a jelentkező számára előnyösebb.

 

Többletpontok (maximum 10 többletpont adható)

  • Esélyegyenlőségi maximális pont: 10 pont
    • fogyatékosság: 6 pont
    • gyermekgondozás: 2 pont
    • hátrányos helyzet: 2 pont
  • 2. nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 4 pont
  • 2. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 2 pont
  • 2. nyelvvizsga / szakmai felsőfokú (C1) komplex: 6 pont
  • 2. nyelvvizsga / szakmai középfokú (B2) komplex: 4 pont
  • 3. nyelvvizsga / középfokú (B2) komplex: 2 pont
  • 3. nyelvvizsga / szakmai felsőfokú (C1) komplex: 6 pont
  • 3. nyelvvizsga / szakmai középfokú (B2) komplex: 4 pont
  • nyelvvizsga / felsőfokú (C1) komplex: 2 pont
  • nyelvvizsga / szakmai felsőfokú (C1) komplex: 4 pont
  • nyelvvizsga / szakmai középfokú (B2) komplex: 2 pont
  • OTDK 1-3 hely vagy különdíj: 4 pont
  • sporteredmény: országos bajnokság 1-3. hely: 3 pont
  • sporteredmény: Világ- és Európa-bajnokság 1-3. hely: 3 pont
  • az adott szakterületen szerzett minimum 5 éves hivatalosan igazolt (munkaviszony igazolás) gyakorlat: 4 pont
  • idegen nyelven külföldi szakmai folyóiratban megjelenő publikáció: 4 pont
  • tudományos fokozat (pl.:PhD, CSc): 4 pont

 

A Német nyelv és nemzetiségi kultúra a gyermekkorban MA szak esetében többletpont a német nyelvből szerzett felsőfokú, komplex államilag elismert (C1/C2) nyelvvizsga bizonyítványért nem számolható, mivel ez a szakra történő felvétel feltétele.

 

A vizsgáztatás nyelvéből szerzett bármely szintű és típusú nyelvvizsga első nyelven letett középfokú (B2) komplex típusú nyelvvizsgának minősül, melyért pont nem jár.

 

Ha a jelentkező a többletpontokra több nyelvvizsga alapján is jogosult lenne, javára akkor is összesen legfeljebb 10 többletpontot kell figyelembe venni, ha a különböző nyelvvizsgák alapján elérhető többletpontjainak összege ezt meghaladná. Egy nyelvből csak egy (a jelentkező számára előnyösebb) nyelvvizsgáért adható többletpont.

 

A kiemelkedő szakmai teljesítményért a jelentkező abban az esetben is csak 4 többletpontra jogosult, ha a különböző jogcímek alapján elért többletpontjainak összege ezt meghaladná.

 

Az adott szakterületen szerzett gyakorlatért kapható többletpontokat – hasonlóan az előzetes kreditelismertetési kérelmekhez – a PTE KPVK bírálja el, ezért az erre vonatkozó dokumentumokat is 2025. május 12-ig Karunknak kell elküldeni.

Cím: PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar - Tanulmányi Osztály (7100 Szekszárd, Rákóczi u. 1.)

 

A Kar a felvételi eljárással kapcsolatos költségeinek fedezésére külön eljárási díjat határoz meg, melynek mértéke 4000,-Ft, melyet az alábbi információk alapján szíveskedjen elutalni a

 Pécsi Tudományegyetem számára:

Egyetem bankszámlaszáma: 11731001-23135378

IBAN: HU88 11731001 23135378 00000000

A megjegyzés rovatban az alábbiakat tüntesse fel: „250085 Név, KPVK felvételi elbeszélgetés”

 

A vizsgadíj befizetését igazoló bizonylatot kérjük a felvételi elbeszélgetésre legyen kedves magával vinni. Felhívjuk figyelmét, hogy ennek hiányában a vizsgán nem vehet részt!

 

A felvételi elbeszélgetéssel kapcsolatos bármilyen további információ:

PTE KPVK Tanulmányi Osztály

kpvk.szekszard.to@pte.hu