Gyógypedagógia alapszak logopédia szakirány előzetes képességfelmérése, az első évfolyam második félévében
Logopédia szakirányra jelentkezők előzetes képességfelmérése
A szakirányválasztásra és a pályaalkalmassági vizsgára a Gyógypedagógia alapszak első tanévének végén kerül sor. A logopédiai pályaalkalmassági vizsgán a hallgatók beszéd- és nyelvi képességének felmérése történik. Az írásbeli vizsgán a helyesírást, a nyelvtani helyességet és az írásbeli kifejezőkészséget, a beszédvizsgán a beszédszervi és a beszédalaki tulajdonságokat, valamint a szóbeli kifejezőkészséget értékeli egy logopédusokból álló bizottság.
Az írott nyelvi képesség felmérése
A jelentkezők írott nyelvi képességének felmérése a bizottság által szerkesztett feladatlap kitöltésével, csoportosan történik. A teszt megírásának maximális időkerete 30 perc. A jelentkezőknek ügyelniük kell az olvasható írásképre.
A jelentkezők az írásbeli vizsgán elért eredményükről a vizsgát követő egy héten belül értesülnek.
A felkészüléshez ajánlott irodalom:
- A magyar helyesírás szabályai. Új magyar helyesírás. Tizenkettedik kiadás. (2015) Akadémia Kiadó Zrt., Budapest
- Cs. Nagy Lajos (2016) Helyesírási gyakorlókönyv A magyar helyesírás szabályai 12. kiadásához. Trezor Könyvkiadó, Budapest
- Tóth Etelka (2017) Magyar helyesírási szótár A magyar helyesírás szabályai 12. kiadása szerint. Akadémia Kiadó Zrt., Budapest
- Fercsik Erzsébet (2016) Helyesírási munkafüzet – Feladatok A magyar helyesírás szabályai 12. kiadásához. Tinta Könyvkiadó, Budapest
- www.helyesiras.mta.hu
A beszédképesség felmérése
A bizottság a jelentkező beszédjellemzőit az alább felsorolt gyakorlatok elvégzése, spontán beszéde és egy prózai szöveg felolvasása alapján ítéli meg. A jelentkező saját maga is kiválaszthatja a felolvasandó szöveget, ebben az esetben magával kell hoznia azt a vizsgára.
A beszédalkalmasság megítélése a következő szempontok figyelembevételével történik:
- Artikulációs szervek állapota (fogzáródás, fogállomány, szimmetria)
- Beszédlégzés (tempó, ritmus, mélység)
- Hangképzés (tisztaság, hangfekvés, izomtónus), nazalitás
- Beszédfolyamatosság, beszédtempó, prozódia
- Ajak- és nyelvgyakorlatok:
- A nyelvhegy és a nyelvtest vízszintes és függőleges irányú mozgatása nagy állkapocsnyitásszög mellett
- A nyelvhegy és a nyelvtest felszívása a szájpadláshoz, a nyelvfék megfeszítése. A konfiguráció megtartása, majd csettintés
- Bilabiális pergetés
- Nyelvhegyi pergetés
- Szibilánsok izolált és vokálisokhoz kapcsolt ejtése
- Beszédartikuláció
- Spontán szóbeli megnyilvánulás, kifejező beszéd, szövegalkotó képesség
A jelentkezők a beszédalkalmasságukra vonatkozó döntésről legkésőbb a vizsgát követő második napon értesülnek.
A felkészüléshez ajánlott irodalom:
- Montágh Imre (2016). Tiszta beszéd. Holnap Kiadó, Budapest. ISBN: 9789633490457
További információk
A pályaalkalmassági vizsga teljesítésének feltétele mindkét részvizsga teljesítése.
A jelentkezők a pályaalkalmassági vizsgájuk eredményéről a vizsga napjától számított egy héten belül, határozatban kapnak értesítést.
Sikertelen pályaalkalmassági vizsga esetén a bizottság célzott korrekcióra tesz javaslatot. A megfelelő logopédiai, foniátriai, fogászati-ortodonciai stb. megsegítés igénybevétele után, de legkorábban a sikertelen vizsgát követő egy év elteltével a hallgató újra jelentkezhet a logopédia szakirány választásához szükséges alkalmassági vizsgára. A jelentkező a bizottság elutasító́ döntése ellen a döntés kihirdetésétől számított 15 munkanapon belül fellebbezéssel élhet.
A vizsgáról történő hiányzás csakis egészségügyi vagy hatósági akadályoztatás hivatalos igazolásával fogadható el. A hallgató köteles az igazolást az elmulasztott vizsga napját követő 8 napon belül a bizottság számára bemutatni. A második, pótvizsgáról történő távolmaradás esetén a hallgatónak csak a következő tanévben meghirdetett pályaalkalmassági vizsgára való jelentkezésre van lehetősége.
Sikertelen logopédiai pályaalkalmassági vizsga
Sikertelen pályaalkalmassági vizsga esetén a hallgató a képzése során nem választhat és nem teljesíthet a logopédiai szakirányismereti tárgyak keretében meghirdetett kurzusokat.