A Pécsi Tudományegyetem pályázatot ír ki a 2024/2025-ös tanévben Pannónia Ösztöndíjprogram szakmai gyakorlat mobilitási programban való részvételre
PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
A Pécsi Tudományegyetem pályázatot ír ki a 2024/2025-ös tanévben Pannónia Ösztöndíjprogram szakmai gyakorlat mobilitási programban való részvételre
A pályázat célja:
A gyakorlat egy másik programországban található vállalkozásnál, szervezetnél eltöltött időszak, amelynek időtartama minimum 2, maximum 5 hónap lehet. Célja, hogy segítséget nyújtson a közösségi munkaerőpiacon szükséges készségek elsajátításához és a fogadó ország gazdasági és társadalmi kultúrájának a megértéséhez. A fogadó vállalkozás a munkaerőpiacon vagy az oktatás, képzés vagy az ifjúság területén aktív privát vagy közintézmény lehet, Nemzeti Irodák és EU-szervek kivételével.
A Pannónia Ösztöndíjprogram keretében a pályázaton nyertes hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy a programország egyetemein, szakmai szervezeteinél, non-profit szervezeteinél szakmai gyakorlatot teljesítsenek. A mobilitás célja szakos tanulmányokkal egybekötött szakmai gyakorlat lehet. A mobilitás csak akkor valósulhat meg, ha a külföldi szakmai gyakorlaton szerzett krediteket a küldő intézmény elfogadja és azt a hallgató itthoni előmenetelébe (a PTE-s kreditszámokon) beszámítja és/vagy Diploma Supplement-et állít ki.
A Pannónia Ösztöndíjprogram keretében külföldön teljesítő hallgatók itthon is beiratkoznak, aktív hallgatói státuszt létesítenek, esetleges itthoni tandíjukat kifizetik és rendes ösztöndíjukat a külföldi tartózkodás idejére is megkapják.
A külföldi szakmai gyakorlat időtartama: min. 2 hónap (63 nap) – max. 4 hónap (120 nap)
A szakmai gyakorlat megvalósulási ideje: 2024.07.08-2024.12.13.
Ösztöndíj pénzneme: FORINT
Ösztöndíj finanszírozása: 90% elő- 10% utófinanszírozás (a kötelező dokumentáció benyújtását követően)
A Pannónia Ösztöndíjprogram keretében külföldön teljesítő hallgatók:
-
2-5 hónapot töltenek külföldön (minimum mobilitási idő 63 nap);
-
itthon is beiratkoznak, aktív hallgatói státuszt létesítenek, esetleges itthoni tandíjukat kifizetik és rendes ösztöndíjukat a külföldi tartózkodás idejére is megkapják;
-
abszolutóriumot nem szereznek, aktív hallgatói jogviszonyt tartanak fenn a mobilitás befejezéséig
-
Stipendium Hungaricum/cöf/diaszpóra ösztöndíjas hallgatók NEM jelentkezhetnek!
-
100%-os kreditelismerés (PTE-s kreditszám/diploma supplement) A kötelező szakmai gyakorlatok előnyben részesítve.
-
a támogatási szerződés megkötése kizárólag mindhárom fél által aláírt Tanulmányi szerződés (ún. Learning Agreement) megléte esetén lehetséges. A Learning Agreement-ben vállaltak mind a hallgató, mind az intézmények számára kötelező érvényű.
-
Változatos mobilitási lehetőségek a világ bármely táján!
A Pannónia Ösztöndíjprogram széleskörű mobilitási lehetőségeinek köszönhetően mindenki megtalálhatja azt, ami a saját szakmai életútjához a leginkább illeszkedik.
Célországok
- országcsoport: Magas megélhetésű országok
Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Izland, Liechtenstein, Luxemburg, Németország, Norvégia, Svédország, Svájc, Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Hongkong, Japán, Dél-Korea, Makaó, Szingapúr, Tajvan, Andorra, Izrael, Monaco.
- országcsoport: Közepes megélhetésű országok
Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Bulgária, Csehország, Észtország, Görögország, Spanyolország, Horvátország, Olaszország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Málta, Lengyelország, Magyarország, Portugália, Románia, Szlovénia, Szlovákia, Észak-Macedónia, Szerbia, Örményország, Georgia, Moldova, Szíria, Banglades, Bhután, Kambodzsa, Kína, Laosz, Maldív-szigetek, Mianmar, Nepál, Pakisztán, Srí Lanka, Afganisztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Irak, Jemen, Oroszország, Ukrajna.
- országcsoport: Alacsony megélhetésű országok
Albánia, Azerbajdzsán, Bahrein, Brunei, Egyesült Arab Emírségek, Fülöp-szigetek, India, Indonézia, Irán, Jordánia, Katar, Kazahsztán, Libanon, Mongólia, Malajzia, Omán, Szaúd-Arábia, Thaiföld, Törökország, Vietnám, Kolumbia, Mexikó, Algéria, Angola, Dél-Afrika, Egyiptom, Líbia, Marokkó, Namíbia, Nigéria, Tunézia, Argentína, Brazília, Chile, Peru.
Kik nyújthatnak be pályázatot?
Általános részvételi feltételek:
- a hallgató oklevélszerzésre irányuló tanulmányokat (Alap, Mester, Osztatlan, PhD) folytat az intézményben;
- a hallgató jelentkezéskor 1 lezárt aktív félévvel rendelkezik;
- abban a félévben, amelyben a mobilitás megvalósul, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik a PTE-n; és diplomáját nem szerzi meg a mobilitási időszak befejezése előtt;
- a hallgató magas kommunikációs szintű angol és vagy a célország anyanyelvének megfelelő nyelvi kompetenciákkal rendelkezik (min B2 de javasolt C1);
- Ugyanaz a hallgató összesen legfeljebb 12 hónapig tartó mobilitási időszakon vehet részt tanulmányi ciklusonként, függetlenül a mobilitási tevékenységek számától és típusától;
- Pályázatot nyújthatnak be azon hallgatók is, akik már részt vettek Erasmus+ tanulmányi mobilitásban;
- megfelelnek az adott karon meghirdetett pályázati követelményeknek.
Benyújtandó dokumentumok:
- Önéletrajz
- Motivációs levél
- Kreditigazolás az előző 2 lezárt félévről
- Nyelvvizsga bizonyítvány(ok) másolata
- Igazolás egyéb tudományos vagy közösségi tevékenységről (opcionális)
- Témavezetői ajánlás
- Fogadólevél (intézmény által aláírva, lepecsételve)
Hallgatói ösztöndíjak
2-12 hónapos tevékenységek esetén:
Mobilitási típus |
1. országcsoport |
2. országcsoport |
3. országcsoport |
Tanulmányi mobilitás |
400 000 Ft/hó |
375 000 Ft / hó |
350 000 Ft/hó |
A kevesebb lehetőséggel rendelkező hallgatók esetén 100.000 forint összegű kiegészítő támogatásra jogosultak a Pannónia Ösztöndíjprogram keretében nyújtott egyéni támogatásuk mellett. Az esélyegyenlőségi támogatás külön igénylés alapján történik.
A pályázatok meghirdetése, bírálata, és a szerződéskötés is intézményi hatáskör.
https://mobilitas.pte.hu/aktualis_palyazatok
Felhívjuk a pályázó hallgatók figyelmét, hogy az ösztöndíj nem fedezi a kint tartózkodás során felmerülő összes költséget, azt más forrásokból kiegészíteni szükséges!
A pályázat benyújtásának határideje és módja:
A pályázat beadásának határideje: 2024.05.16. napjának 15:00 órája, a mobility online felületén.
A mobility Online regisztrációs felülete 05.13 - 05.16 között lesz elérhető, javasoljuk addig a szükséges dokumentumokat összegyűjteni.
A pályázatról bővebb információt a kari koordinátor ad!
A hiányos, feltételeknek nem megfelelő vagy határidő után érkező pályázatokat nem áll módunkban elfogadni!
A pályázat benyújtása a rendelkezésre álló források függvényében lehetséges!
A benyújtott pályázatok elbírálása:
A benyújtott pályázatokat a kar által felállított szakmai bizottság, a Kari Külügyi Bizottság bírálja el legkésőbb 2024.06.13. napjáig.
Esélyegyenlőségi kiegészítő támogatás
A Pécsi Tudományegyetem a Tempus Közalapítvánnyal közösen biztosít pályázati lehetőséget esélyegyenlőségi kiegészítő pénzügyi támogatásra a tanulmányi célú, szakmai gyakorlati vagy rövid távú mobilitási programra pályázó vagy azt elnyert, hazai felsőoktatási jogviszonnyal rendelkező azon hallgatók számára, akik:
- egészségügyi akadályokkal élnek, vagy
- oktatási és képzési rendszerekkel kapcsolatos akadályokkal küzdenek, vagy
- társadalmilag sérülékeny csoportokhoz tartoznak, vagy
- társadalmi vagy gazdasági akadályokkal, nehézségekkel küzdenek, vagy
- földrajzi akadályok hátráltatják a tanulmányaikat.
Felhívjuk a figyelmeteket, hogy a pályázás idején önköltséges képzésben részt vevő hallgatók, illetve a fizetett állással rendelkező hallgatók alapos indokkal pályázhatnak erre a támogatásra.
A pályázatokat az Intézményi koordinátorhoz (erasmus@pte.hu; javor.csenge@pte.hu) kell benyújtani a meghatározott dokumentumok csatolásával.
Az esélyegyenlőségi támogatás célja, hogy a kiegészítő támogatás segítségével egyenlő lehetőséget biztosítson az egészségügyi, kulturális, társadalmi, gazdasági vagy földrajzi akadályokkal küzdő kiutazó hallgatóknak, hogy részt vehessenek Erasmus+ felsőoktatási mobilitásban.
Az esélyegyenlőségi kiegészítő támogatás az alábbi szempontrendszer alapján igényelhető a megadott igazoló dokumentumok megléte esetén. (A szempontok felsorolása nem fontossági sorrendet jelöl.)
- Egészségügyi akadályokkal küzdők (fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg kiutazók)
- A fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg kiutazók esetén a vonatkozó pályázati felhívásban foglaltaknak megfelelően nyújtható be kiegészítő támogatási igény: Az Erasmus+ programban részt vevő fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg hallgatók illetve munkatársak kiegészítő pénzügyi támogatására. A havi 100.000 forintot meg nem haladó támogatási igény esetén nem szükséges tételes elszámolás.
- A fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg kiutazók esetén a vonatkozó pályázati felhívásban foglaltaknak megfelelően nyújtható be kiegészítő támogatási igény: Az Erasmus+ programban részt vevő fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg hallgatók illetve munkatársak kiegészítő pénzügyi támogatására. A havi 100.000 forintot meg nem haladó támogatási igény esetén nem szükséges tételes elszámolás.
- Oktatási és képzési rendszerekkel kapcsolatos akadályok
- Esti vagy levelező szakos hallgatók. [Benyújtandó dokumentum: bármilyen hivatalos intézményi irat másolata, amiből a képzési tagozat megállapítható]
- Esti vagy levelező szakos hallgatók. [Benyújtandó dokumentum: bármilyen hivatalos intézményi irat másolata, amiből a képzési tagozat megállapítható]
- Társadalmilag sérülékeny csoportok
- Magyarországon elismert nemzeti vagy etnikai kisebbséghez tartozó hallgatók, különösen a roma etnikai kisebbség tagjai. [Benyújtandó dokumentum: a kiutazó saját eredeti aláírásával és két tanúval aláíratott nyilatkozata.]
- A származási országukban kisebbségként élő határon túli magyar hallgatók. [Benyújtandó dokumentum: a kiutazó saját eredeti aláírásával és két tanúval aláíratott nyilatkozata.]
- A magyar állam által elismert menekültstátusszal rendelkező hallgatók. [Benyújtandó dokumentum: a menekült státuszt igazoló határozat másolata.]
- Társadalmi akadályok
- A pályázó legalább egyik szülője/gondviselője nem rendelkezik középfokú iskolai végzettséggel. [Benyújtandó dokumentum: hallgatói nyilatkozat.]
- A pályázó szülő/gondviselő. [Benyújtandó dokumentum: eltartott gyermek(ek) anyakönyvi kivonata és nyilatkozat.]
- Az állami ellátórendszerbe tartozó vagy onnan kikerült hallgatók: gyermekotthonban, lakásotthonban vagy nevelőszülőknél nevelkedett hallgatók, vagy utógondozó ellátásban részesültek. [Benyújtandó dokumentum: szociális bentlakásos intézménybe történő elhelyezésről szóló nyilatkozat.]
- Árva/félárva hallgatók. [Benyújtandó dokumentum: elhunyt halotti anyakönyvi kivonata, holttá, illetve eltűntté nyilvánítás esetén: az elhunyt személyt halottnak vagy eltűntnek nyilvánító bírói döntés és nyilatkozat.]
- Nagycsaládban élő hallgatók (2 vagy több, egy háztartásban élő testvér). [Benyújtandó dokumentum: az eltartott gyermekekről szóló hallgatói nyilatkozat.]
- Gazdasági nehézségek
[Az alábbi szempontokat (1-4) hivatalosan a támogatást nyújtó szervezet igazolja. Az igényléshez a vonatkozó szervezet által kiállított igazoló dokumentum benyújtása szükséges.]- A felsőoktatási intézménybe való jelentkezés során hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű hallgatóként többletpontokat kapott.
- Bursa Hungarica Tanulmányi Ösztöndíjban részesül.
- Rendszeres vagy rendkívüli szociális ösztöndíjban részesül
- HÖOK Mentorprogram kedvezményezett hallgatója volt.
- „Út a felsőoktatásba” – „Út a diplomához” pályázat kedvezményezett hallgatója
- Roma szakkollégium tagja (volt).
- Felsőfokú tanulmányai megkezdésekor szociális alapon iskolakezdő alaptámogatásban részesült.
- Arany János Tehetséggondozó Programban támogatást nyert hallgató
- A szociális körülményekben hirtelen beállt változás esetén, pl. az eltartó halála, munkanélkülivé válása – pl.: a COVID-19 járvány ideje alatt – eltartó tartós betegsége, balesete. [Benyújtandó dokumentum: keresőképtelenség igazolása, álláskeresési igazolás, halotti anyakönyvi kivonat (holttá, illetve eltűntté nyilvánítás esetén az elhunyt személyt halottnak vagy eltűntnek nyilvánító bírói döntést), tartós táppénz esetén: orvosi igazolás, a kiutazó nyilatkozata.]
- Fizetett állással rendelkező hallgatók, akik külföldi tanulmányaik, szakmai gyakorlat alatt fizetéskieséssel kell számoljanak a mobilitás időszaka alatt.* [Benyújtandó dokumentum: munkáltatói igazolás, amely tartalmazza, hogy a pályázat benyújtását megelőző hat hónapban munkaviszonnyal rendelkezett.]
- A pályázás idején önköltséges képzésben részt vevő hallgatók. [Benyújtandó dokumentum: intézményi irat, értesítő másolata]
- Földrajzi akadályok
- A hallgató a 105/2015. (IV.23.) Kormányrendelet által meghatározott kedvezményezett települések egyikének állandó lakosa. [Benyújtandó dokumentum: lakcímkártya másolata]
- A kedvezményezett települések listája letölthető innen.
Az esélyegyenlőségi kiegészítő támogatás mértéke 100.000 Ft/hó.
Jelenleg nincs pályázási időszak esélyegyenlőségi kiegészítő támogatásra!
További információk: https://mobilitas.pte.hu/szakmai_gyakorlat#palyazatok