Nemzetiségi tanító és nemzeti óvodapedagógus alapképzési szakra jelentkezettek alkalmassági vizsgája 2025. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás
Időpont: 2025. május 12-16. között
A pontos időpontról a későbbiek folyamán e-mailben tájékoztatjuk Önt.
Helyszín: Szekszárd
Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar Főépület (7100 Szekszárd, Rákóczi u. 1.)
Az alkalmassági vizsgára külön jelentkezni nem szükséges, a felvi.hu-n történő jelentkezésével regisztráltuk.
Az alkalmassági vizsga olyan képesség vizsgálat, amelynek keretében, a felsőoktatási intézmény megállapítja, hogy a jelentkező rendelkezik-e azokkal a képességekkel, amelyek alkalmassá teszik a képzésben való eredményes részvételre, a megszerzett szakképzettségnek megfelelő tevékenység ellátására.
Az alkalmassági vizsgán elért teljesítmény nem pontszámmal, hanem „megfelelt” vagy „nem felelt meg” minősítéssel értékelhető. Aki az alkalmassági vizsgán nem jelenik meg vagy „nem felelt meg" minősítést kap, annak a felvételi összpontszáma nulla lesz, tehát nem vehető fel az adott jelentkezési helyre.
Nemzetiségi tanító és nemzeti óvodapedagógus alapképzési szakra jelentkezés esetén az alkalmassági vizsga típusa: 3. típusú alkalmassági vizsga |
A nemzetiségi tanító és nemzeti óvodapedagógus alapképzési szakokra jelentkezőknek nyelvi alkalmassági, ének-zenei, testi és beszédalkalmassági vizsgát kell tenniük.
Az ének-zenei, testi és beszédalkalmassági alkalmassági vizsga követelményéről és a kizáró okokról alábbi linken talál információt:
Kérjük, hogy a testi alkalmassági vizsgához testnevelés felszereléssel, valamint az ének-zenei vizsgához egy tetszőlegesen Ön által összeállított, maximum 10 dalból álló listával készülni szíveskedjen.
A nyelvi alkalmassági vizsgával kapcsolatos információk:
Célja: szóbeli szövegalkotó képesség felmérése kötetlen beszélgetés keretében.
Feladat: bemutatkozást követően adott témák rövid kifejtése. A témák listája elérhető itt.
Korábbi években letett alkalmassági vizsga eredménye nem fogadható el.
Kérelmére mentesül az alkalmassági vizsga alól az a jelentkező,
- aki az adott évben azonos típusú sikeres előalkalmassági vizsgát tett bármelyik felsőoktatási intézményben, és ezt igazolja a behívó intézménynél;
- ha pedagógusképzés képzési területen szerzett felsőfokú végzettséggel és szakképzettséggel rendelkezik, vagyis a korábbi tanulmányaihoz kapcsolódóan részt vett azonos típusú alkalmassági vizsgán, és erről kérelmet nyújt be.
További információ az alábbi linken érhető el:
Figyelem! Az óvodapedagógus/nemzetiségi óvodapedagógus és tanító/nemzetiségi tanító alapképzési szakokra való jelentkezéshez a jelentkezőnek írásban nyilatkoznia kell arról, hogy nincs olyan betegsége, ami akadályozná felsőoktatási tanulmányainak folytatását, továbbá arról, hogy nem szenved pszichés és mentális zavarban, továbbá diszlexiában, diszgráfiában, diszkalkuliában és erre hivatkozva tanulmányai során nem kér felmentést. Valamennyi fenti alapképzési szakon a pszichés és mentális zavar a felvételt kizáró ok. A nyilatkozat innen letölthető!
Óvodapedagógus képzésben a szakmai gyakorlaton való részvételhez a hallgatónak előzetesen részt kell vennie a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálaton, mert az óvoda járványügyi szempontból kiemelt jelentőségű munkaterületnek minősül. Amennyiben a vizsgálatot igazoló úgynevezett fehér kiskönyvet a hallgató nem kaphatja meg, nem tudja a képzés részeként előírt gyakorlatot teljesíteni, így nem nyerhet a tanulmányai egyéb követelményeinek teljesítése esetén sem végbizonyítványt, tehát záróvizsgára sem bocsátható.
Az azonos típusú alkalmassági vizsgát csak egyszer kell letenni, annak eredményét minden intézményben, ahol az a vizsga előírt követelmény, elfogadják. A behívó intézmény mindig az lesz, amelyik a jelentkezéskor megjelölt elbírálási sorrendben – az adott szakokat vizsgálva – a legkisebb jelentkezési sorszámmal szerepel a jelentkezés lezárásakor.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha valaki a jelentkezéskor csecsemő- és kisgyermeknevelő és tanító szakra/szakokra is jelentkezik, akkor behívót kap az 1. típusú és a 2. típusú alkalmassági vizsgára is - mindkét esetben a jelentkezéskor megjelölt legkisebb sorszámú helyre -, de mindkét típusú vizsgát csak egyszer kell letennie.
Az alkalmassági vizsga szolgáltatásjellegű, vizsgadíj-köteles, amelyet az intézménynek kell befizetni. Vizsgadíj 4000,- Ft, melyet az alábbi információk alapján szíveskedjen elutalni a Pécsi Tudományegyetem számára: Egyetem bankszámlaszáma: 11731001-23135378 IBAN: HU88 11731001 23135378 00000000 A megjegyzés rovatban az alábbiakat tüntesse fel: „250085 Név, KPVK alkalmassági vizsga” |
Az alkalmassági vizsgára a következőket szíveskedjen magával hozni:
- személyazonosításra alkalmas okmány;
- vizsga díjának befizetését igazoló bizonylat: felhívjuk figyelmét, hogy ennek hiányában az alkalmassági vizsgán nem vehet részt;
- előzetes egészségügyi nyilatkozat; a nyilatkozat innen letölthető;
- testnevelés felszerelés;
- maximum 10 dalból álló lista.
Kizáró ok a testi alkalmassági vizsga esetén a középiskolai tanulmányok utolsó vagy utolsó 2 évében a testnevelés alóli teljes felmentés, ezért az alábbi nyilatkozatok, orvosi igazolás hiánya esetén a vizsga nem kezdhető meg, a vizsga eredménye „nem alkalmas” minősítés lesz:
- amennyiben Ön az idei évben érettségizett, nyilatkozatot szükséges leadnia a középiskolai tanulmányok utolsó két évében a testnevelés alóli teljes felmentésről; a nyilatkozat innen letölthető;
- amennyiben Ön korábban érettségizett és az érettségit megelőző két tanévben testnevelés alól nem volt felmentve, ezt az utolsó két tanév eredményeit tartalmazó középiskolai bizonyítvány bemutatásával kell igazolnia;
- amennyiben felmentésben részesült, akkor orvosi igazolással kell igazolnia azt, hogy a testnevelés alóli felmentés indokai már nem állnak fenn.
Az alkalmassági vizsgával kapcsolatos bármilyen további információ:
PTE KPVK Tanulmányi Osztály