„Könyvet a szórványba!”

A Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar 2024 tavaszán csatlakozott a „Könyvet a szórványba!” mozgalomhoz. A közös gondolkodás és tevékenykedés eredményeként több mint 700 darab gyermek- és ifjúsági irodalmi alkotás indulhatott útnak felajánlásként a szórványbeli családokhoz ősszel. Emellett létrejött egy folyamatosan bővülő online mesetár is, melyen keresztül oktatók, hallgatók és partnerintézményi dolgozók mesefelolvasásai juthatnak el a határon túli gyermekekhez is.

A „Könyvet a szórványba!” mozgalmat nyolc évvel ezelőtt hívta életre néhány gyulai értelmiségi azzal a céllal, hogy a határon túli szórvány területeken élő magyar családok számára magyar nyelvű könyveket és a magyar kultúra egyéb jeles megnyilvánulásait juttassák el. A határokon túl sajnos rohamosan hanyatlik a magyar nyelv ismerete, a beolvadás nagymértékű. Sok helyen már nincs magyar nemzetiségi óvoda, ezért ott az édesanyák és a nagymamák odaadó tevékenysége nyomán zajlik tovább a magyar nyelv ápolása, átörökítése a jövő generációja számára. Ennek a törekvésnek a megsegítése céljából csatlakozott a mozgalomhoz Karunk 2024 tavaszán, hogy egy könyvgyűjtés és egy folyamatosan bővülő online mesetár létrehozásával gazdagítsa és támogassa a magyar nyelv ápolásának kezdeményezését.

A könyvgyűjtés Karunk Partnerintézményeinek bevonásával valósult meg. A PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Deák Ferenc Általános Iskolája, a PTE Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium Óvodája és Bölcsődéje, a PTE Illyés Gyula Gyakorló Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Gyakorlóóvoda, a Kertvárosi Óvoda és a Városközponti Óvoda nevelőtestülete kimagasló szakmai odaadással és elkötelezettséggel nyitott Karunk megkeresésére. Az óvodákon keresztül a pécsi és szekszárdi családok kerültek megszólításra a gyűjtés alatt, az iskola pedig saját könyvtári állományából tett felajánlást a magyar nyelv ápolása érdekében. 721 darab gyermek-és ifjúsági irodalmi alkotás került végül a mozgalom pécsi központjába, amelyek egy tematizálási folyamatot követően ősszel indultak útnak a szórványbeli családokhoz.

Az új tanév kezdetével az online mesetár is elérhetővé vált a mozgalom keretein belül. Karunk oktatói, hallgató és partnerintézményi munkatársai meséket olvastak fel gyermekeknek, amelyeket rögzítettek. Első körben tizenhárom mesefelolvasás kép- és hanganyaga került fel egy videómegosztó platformra, melyek között népmeséket és kortárs gyermekirodalmi alkotásokat egyaránt találhatunk. A mesetár lehetőséget teremt arra, hogy a szórványbeli családok gyermekei magyar nyelven hallgathassák a varázslatos és izgalmas kalandokat a felolvasások anyagainak megtekintésével. Emellett a felvételek segíthetik a szülőket, nagyszülőket, idősebb testvéreket a mesék magyar szövegének megtanulásában, melynek révén akár saját hangjukon is megszólaltathatják ezeket a műveket egy-egy esti, lefekvés előtti órában. Az online mesetár bővítése Karunk célkitűzései között szerepel, így a projekt felelősei folyamatosan várják azon oktatók és hallgatók jelentkezését, akik támogatnák a szórványbeli családok megsegítését.

Az online mesetár az alábbi csatornán érhető el: www.youtube.com/@Könyvetaszórványba

A projekt felelőse Dr. habil Boronkai Dóra intézetigazgató, egyetemi docens. A kidolgozásban Major Tünde Kármen tanársegéd és Kazinczy Viktória Renáta tanársegéd kollégák vállalnak szerepet. Az online mesetár létrehozásában közreműködött Nemes-Wéber Zsófia tanársegéd, illetve a PTE Illyés Gyula Szakkollégium csapata. A felvételeket készítette és szerkesztette Meilinger Zsolt, Kindl Gábor, Németh László és Pogrányi Györgyi.