KOCKÁZATOK ÉS MELLÉKHATÁSOK
Az Ancora Contemporary Gallery aktuális kiállítása a Kockázatok és mellékhatások című tárlat, melynek fókuszában a mellrákkal küszködő nők, anyák, művészek mikro pillanataiba engedünk betekintést eltérő művészeti perspektívákon keresztül.
Kiállító művészek: :
KÖLCSEY-GYURKÓ Sára - fotóművész
PETHŐ Csilla - grafikusművész
REZSONYA Katalin - szobrászművész
URAY-SZÉPFALVI Ágnes - festőművész
VARGA Rita - festőművész
A kiállításmegnyitó 2024.10.22-én 18.00 órakor lesz.
A kiállítást OLTAI Kata művészettörténész nyitja meg.
A kiállítás kurátora: VARGA Rita
Zene: Celæna
Művészek, akik jelen időben megtapasztalják, vagy korábban már megtapasztalták a daganatos betegség traumáit, gyógyulási lehetőségeit. Megtapasztalták a szembenézést, az elszámolást, a leszámolást, a kiéheztetést, a terápiát, a holisztikus alternatív lehetőségeket, s mindazt, amik segítséget nyújtanak a továbblépéshez, és a mindennapok megéléséhez.
A tárlat fókuszában a folyamatos kérdések állnak, amik válaszutak elé visznek, a káros beidegződésekről, az örökített mintákról, majd a nagy felismerések, aminek vége az önszeretet megtapasztalása és kiterjesztése.
A kommunikáció jó fegyvernek tűnhet, ezért is tartotta rendkívül fontosnak Kölcsey-Gyurkó Sára, a kiállítás megálmodója, hogy bemutassa és megossza a világgal azon tapasztalatait, amit ezen más állapot kapcsán nap mint nap átél 2022. novembere óta, amikor áttétes mellrákkal diagnosztizálták.
A kiállítás célja azon tabuk ledöntése, amely a rákbetegség kapcsán kialakult társadalmi kommunikáció, félelem elhallgatás, amiről nem illik beszélni, falak.
Ezért tartottuk fontosnak, hogy olyan művészeket szólítsunk meg, akik már megtapasztalták ezen dilemmákat és feszültségeket hogy kikerüljenek egy nagyobb fokú nyilvánosság elé, hogy merjenek róla beszélni, hogy merjék megosztani a tapasztalataikat, hogy lehessen erről kérdezni, hogy folyhasson erről diskurzus a kezelő orvosokkal, diagnosztákkal is. Ne legyen tabu és elhallgatás a betegség.
Élete során minden nyolc-kilencedik nőt érint a mellrák, ami évente Magyarországon körülbelül 2000 nő halálát okozza. Sajnos a statisztikák azt mutatják, hogy a betegség egyre gyakoribbá vált a 40 évnél fiatalabb korosztály között is.
A mellrák elleni küzdelem színe a rózsaszín, ugyanakkor egy mellrákos beteg számára a valóság közel sem az. A betegek döntő többségét a kezelések, műtétek és a haláltól való félelem erősen traumatizálja, ugyanakkor a szembenézés mindezekkel mégis elkerülhetetlen. Az itt látható alkotóknak a művészet eszközeihez nyúltak segítségért, segítve a feldolgozást és a gyógyulást.
Milyen alternatív lehetőségei vannak a rákos betegeknek, a saját állományuk alapján, például a molekuláris diagnosztika oldaláról. Milyen holisztikus gyógyászati lehetőségeik lehetnek? Milyen alternatívák merülnek fel? Hogyan vegyük kézbe saját életünk alakulását?
A téma nyilvánosságát megerősítette még, egyrészt: Dér Asia Einspach Gáborról készült 2023-as filmje, mely intim és kegyeletteljes portré a hasnyálmirigy rákkal küzdő Einspachról, valamint egy korábbi, 2021. szeptemberében a Francis Crick Intézetben, Londonban megrendezett kiállítás az Outwitting Cancer: Making Sense of Nature Enigma címmel, ami az első nagy-britanniai kiállítás a rákkutatás témában.
A tárgykör aktualitását az is bizonyítja, hogy ez év elején debütált a Semmelweis Orvosi Egyetem által szervezett C80 - A rák esztétikája című sikeres projektje, amely a rákkal kalpcsolatos kommunikációs tabuk ledöntését célozta meg, patológusok, kurátorok, művészek, onkológusok, betegek és medikusok közreműködésével, melynek eredménye több kutatói workshop, konferencia, kiállítás és kiadvány formában valósult meg.
A kiállításhoz több kísérő programot is szervezünk, amiről folyamatosan tájékoztatjuk az érdeklődőket:
- Performanszok, Tangó bemutató
- Szalon Art Factory nyitott műterem program és kiállítás: 2024.11.06-07.
- Kerekasztal beszélgetések a Rákkal kapcsolatos tabuk ledöntéséről, a kortárs művészetről, a kortárs műgyűjtésről
A kiállítás 2024.10.22-től 11.27-ig látogatható Pécsen, az Ancora Contemporary Galleryben.