Olyan szakemberek képzése, akik tudásukat, képességeiket és attitűdjeiket tekintve alkalmasak a 0-3 éves korú gyermekek testi és pszichés szükségleteinek kielégítésére, nevelésére, fejlődésének segítésére. Átlátják a kisgyermeknevelés rendszerét, képesek a bölcsődében és más, a 0-3 éves korosztályt nevelő intézményben a kisgyermeknevelői feladatokat a szakmai kompetenciájuk alapján elvárható autonómiával és felelősséggel ellátni. Képesek a szakmai innovációra, a társadalmi szerepvállalásra, a folyamatos megújulásra és fejlődésre. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
Alkalmassági vizsga
A csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szakra jelentkezőknek 1. típusú alkalmassági vizsgát kell tenniük.
Az alkalmassági vizsga értékelése „megfelelt” vagy „nem felelt meg”.
1. típusú alkalmassági vizsga a csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szakra jelentkezők számára
A „megfelelt” értékelés feltétele: egészségügyi alkalmasság és a motivációs beszélgetés keretében megállapított beszédalkalmasság. A motivációs beszélgetés kitér a pályaorientáció néhány kérdésére, mint például a szakválasztás oka, elképzelések a szakmáról, elhivatottság kérdése. Célja a jelentkező beszédalkalmasságának megítélése. Kizáró okként szerepelhet, ha a jelentkező beszédhibás, vagy beszéde nem alkalmas arra, hogy megfelelő beszédmintát nyújtson a kisgyermekeknek.
Külön kérelemre mentesül az alkalmassági vizsga alól az a jelentkező,
Az egészségügyi alkalmasság igazolása
A csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szakra jelentkezőnek az alkalmassági vizsga keretében be kell mutatnia egy nyilatkozatot arról, hogy nincs olyan betegsége, ami akadályozná felsőoktatási tanulmányainak folytatását, és erre hivatkozva tanulmányai során nem kér felmentést.
Az érintett szakra történő jelentkezést kizáró okok:
A csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szakra jelentkezők esetében az egészségügyi alkalmasság igazolása a következő módon történik: a jelentkezőnek részt kell vennie az előzetes alkalmassági vizsgálaton és felvétele esetén egy foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálaton (az ezt igazoló egészségügyi kiskönyvet a beiratkozáskor kell bemutatni).
Csecsemő- és kisgyermeknevelő képzésben a szakmai gyakorlaton való részvételhez a hallgatónak előzetesen részt kell vennie a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálaton, mivel a bölcsőde járványügyi szempontból kiemelt jelentőségű munkaterületnek minősül. Amennyiben a vizsgálatot igazoló úgynevezett fehér kiskönyvet a hallgató nem kaphatja meg, nem tudja a képzés részeként előírt gyakorlatot teljesíteni, így nem szerezhet a tanulmányai egyéb követelményeinek teljesítése esetén sem végbizonyítványt (abszolutóriumot), tehát záróvizsgára sem lesz bocsátható.
Tájékoztató az alkalmassági vizsgáról
0-3 éves gyermekeket nevelő intézményekben: bölcsődék, bölcsődei csoportok, családi napközi, továbbá szociális gondozó-ápoló, szociális szervező szakmákban.
(legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén)
Figyelembe vehető nyelvek: angol, német, francia, spanyol, olasz, orosz. Államilag elismert általános nyelvi, komplex, államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy azzal egyenértékű okirattal igazolt nyelvtudás.
Bővebb információ »
Bővebb információ: Sporteredmények
Bővebb információ: Esélyegyenlőség
15 pont: hat hónap időtartamú munkatapasztalat igazolása esetén,
30 pont: legalább egy év időtartamú munkatapasztalat igazolása esetén,
60 pont: két évet meghaladó, de négy évet nem elérő összegzett időtartamú munkatapasztalat igazolása esetén,
100 pont: négy évet elérő, illetve meghaladó összegzett időtartamú munkatapasztalat igazolása esetén
A Kar a pedagógusképzés képzési területen a következő foglalkozásokat fogadja el: a 2. főcsoport 24. csoportjában, és a 3. főcsoport 34. csoportjában szereplő foglalkozások.
Nincs
magyar nyelv és irodalom, a szakiránynak megfelelő nemzetiségi nyelv (és irodalom), biológia, egy idegen nyelv, matematika, történelem, fizika, ének-zene, társadalomismeret, testnevelés, vizuális kultúra, rajz és vizuális kultúra lovári nyelv, beás nyelv, mozgóképkultúra és médiaismeret, dráma vagy filozófia, pszichológia, informatika, digitális kultúra
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: oktatási alapismeretek, egészségügyi alapismeretek, szociális alapismeretek, informatikai alapismeretek, egészségi alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: pedagógia ismeretek, pedagógiai ismeretek, egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek, képző- és iparművészet ismeretek, informatika ismeretek, informatikai ismeretek, sport ismeretek képző- és iparművészeti ismeretek, egyházzenész ismeretek, gyakorlatos színész ismeretek, jazz-zenész ismeretek, népzenész ismeretek, klasszikus zenész ismeretek, táncos ismeretek
Választható ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak: egyházzenész-ismeretek, gyakorlatosszínész-ismeretek, jazz-zenész-ismeretek, klasszikuszenész-ismeretek, népzenész-ismeretek, táncos ismeretek
PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar 7100 Szekszárd, Rákóczi u. 1. Pécsi képzési központ: 7633 Pécs, Szántó Kovács János u. 1/b. Tel: 74/528-300; 72/501-500/22531 E-mail: kpvk.felveteliinfo@pte.hu Web: www.kpvk.pte.hu
Szakfelelős: Dr. Schnell Zsuzsanna (schnell.zsuzsanna@pte.hu)