Olyan pedagógusok képzése, akik jól megalapozott általános és szakmai műveltségük, fejlett pedagógiai képességeik, ön- és emberismeretük, gyermekközpontú beállítódásuk birtokában a családdal és a társadalmi környezettel együttműködve alkalmasak az iskolás gyermek személyiségének tudatos fejlesztésére, az egyetemes és nemzeti értékek, erkölcsi normák közvetítésére. A pedagógushivatás iránt elkötelezett, gyermekközpontú, jó kapcsolatteremtő képességgel rendelkező fiatalokat várunk.
A nemzetiségi oktatási feladatok teljesítése az általános iskola bevezető, kezdő és alapozó szakaszában. Olyan tanítók képzése, akiket nemzetiségi értelmiségiként jellemez a saját anyanyelvi kultúrájuk szolgálatában álló nyelvismeret és a korszerű általános és nemzetiségi műveltség.
Neveléstudomány mesterképzési szakon való továbbtanulást, valamint a Kar akkreditált pedagógus szakirányú továbbképzéseit és többféle pedagógus szakvizsgát kínálunk a végzett tanítóknak.
Nemzetiségi szakirány tárgyai:
A kötelezően választható specializációk: Gyakorlati kommunikáció, Gyógypedagógiai alapismeretek, Integrált-inkluzív nevelés, Interkulturális nevelés, Környezeti nevelés-fenntartható fejlődés, Kreatív művészeti kommunikáció.
Alkalmassági vizsga
A nemzetiségi tanító (német) alapképzési szakra jelentkezők számára 3. típusú alkalmassági vizsgát kell tenniük.
A 3. típusú alkalmassági vizsga két részből áll: a 2. típusú alkalmassági vizsgából és nyelvi alkalmassági vizsgából. A nyelvi alkalmassági vizsgát a jelentkezőknek az adott nemzetiségi nyelven kell letenniük.
Az alkalmassági vizsga értékelése „megfelelt” vagy „nem felelt meg”.
3. típusú alkalmassági vizsga a nemzetiségi tanító (német) alapképzési szakra és a nemzetiségi óvodapedagógus (német) alapképzési szakra jelentkezők számára
A tanító és az óvodapedagógus alapképzési szakokra jelentkezőknek ének-zenei, testi és beszédalkalmassági vizsgát kell tenniük. Aki több intézménybe jelentkezik, annak a behívó intézményben kell a vizsgát letennie, mert az intézmények egymás vizsgáit kötelezően elfogadják. Korábbi években letett alkalmassági vizsga eredménye nem fogadható el.
Az egészségügyi alkalmasság igazolása
A tanító alapképzési szakra, a nemzetiségi tanító (német) alapképzési szakra, az óvodapedagógus alapképzési szakra, továbbá a nemzetiségi óvodapedagógus (német) alapképzési szakra jelentkezőnek az alkalmassági vizsga keretében be kell mutatnia egy nyilatkozatot arról, hogy nincs olyan betegsége, ami akadályozná felsőoktatási tanulmányainak folytatását, és erre hivatkozva tanulmányai során nem kér felmentést.
Az érintett szakokra történő jelentkezést kizáró okok:
Tájékoztató az alkalmassági vizsgáról
Általános iskolák alsó tagozata, 5-6. osztálya, illetve valamennyi munkakör, amelyben pedagógus végzettséget jelölnek meg. Német nemzetiségi iskolák.
(legalább 45%-os vizsgaeredmény esetén)
Figyelembe vehető nyelvek: angol, német, francia, spanyol, olasz, orosz államilag elismert vagy azzal egyenértékű okirat.
Intézményi pontra jogosító versenyek a következők:
Bővebb információ: Tanulmányi és művészeti versenyek
Intézményi pontra jogosító sportversenyek a következők:
Intézményi pont abban az esetben szerezhető, amennyiben a jelentkező a pontra jogosító eredményt a jelentkezés évét megelőző 8 éven belül szerezte.
Az elérhető pontszámokról és az igazolás módjáról bővebb információ: Sporteredmények
A benyújtandó igazolásokról bővebb információ: Esélyegyenlőség
A Kar a pedagógusképzés képzési területen a következő foglalkozásokat fogadja el: a 2. főcsoport 24. csoportjában, és a 3. főcsoport 34. csoportjában szereplő foglalkozások.
Az Egyetem által, az adott évi felvételi eljáráshoz tartozó tanévben szervezett bármely beiskolázási és pályaorientációs rendezvényen, vagy szakmai programon való részvétel esetén a Kar a Tanulmányi Hivatala, vagy a Hazai Beiskolázási Marketing Iroda által kiállított, aláírt és lepecsételt névre szóló igazolást fogadja el.
pedagógusképzés képzési területen szerzett oklevél alapján amennyiben a felvételi pontok számítása nem az érintett oklevélből történik
Nincs
magyar nyelv és irodalom, a szakiránynak megfelelő nemzetiségi nyelv (és irodalom), biológia, egy idegen nyelv, matematika, történelem, fizika, ének-zene, társadalomismeret, testnevelés, vizuális kultúra, rajz és vizuális kultúra lovári nyelv, beás nyelv, mozgóképkultúra és médiaismeret, dráma vagy filozófia, pszichológia, informatika, digitális kultúra
Választható szakmai előkészítő vizsgatárgyak: oktatási alapismeretek, egészségügyi alapismeretek, szociális alapismeretek, informatikai alapismeretek, egészségi alapismeretek
Választható ágazati szakmai érettségi vizsgatárgyak: pedagógia ismeretek, pedagógiai ismeretek, egészségügy ismeretek, egészségügyi ismeretek, egészségügyi technika ismeretek, egészségügyi technikai ismeretek, szociális ismeretek, képző- és iparművészet ismeretek, informatika ismeretek, informatikai ismeretek, sport ismeretek képző- és iparművészeti ismeretek, egyházzenész ismeretek, gyakorlatos színész ismeretek, jazz-zenész ismeretek, népzenész ismeretek, klasszikus zenész ismeretek, táncos ismeretek
Választható ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgyak: egyházzenész-ismeretek, gyakorlatosszínész-ismeretek, jazz-zenész-ismeretek, klasszikuszenész-ismeretek, népzenész-ismeretek, táncos ismeretek
PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar 7100 Szekszárd, Rákóczi u. 1. Pécsi Képzési Központ: 7633 Pécs, Szántó Kovács János u. 1/b. Tel: 74/528-300; 72/501-500/22531 E-mail: kpvk.felveteliinfo@pte.hu Web: www.kpvk.pte.hu
Szakfelelős: Dr. Klein Ágnes (klein.agnes@pte.hu)