Környezetfilozófia, Bioetika és Zöld Filozófia

2020-2.1.1-ED-2020-00107sz. NKFIH támogatás "Környezetfilozófia, Bioetika és Zöld Filozófia Kutatócsoport létrehozására és működésének támogatására a Pécsi Tudományegyetemen"

Az 2020-2.1.1-ED-2020-00107. sz. pályázat megvalósítása érdekében a Pécsi Tudományegyetem Filozófia Doktori Iskolájának működési hátterét adó Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar létrehozta a Környezetfilozófia, Bioetika és Zöld Filozófia Kutatócsoport elnevezésű szervezeti egységét. A kutatócsoport alapdokumentumainak internetes elérése:

A kutatócsoport működésében a következő szakmai-tudományos műhelyek vesznek részt: PTE Filozófia Doktori Iskola, Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola, Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal.

A kutatócsoport 2021. évi működése során az alábbi nemzetközi részvétű rendezvények kerültek megszervezésre és lebonyolításra:

• Szekszárdi Public Relations Akadémia: Zöld PR – Fókuszban a fenntarthatóság. Nemzetközi tudományos konferencia – hibrid formában (online és jelenléti). PTE KPVK, Szekszárd, 2021. július 9. (54 fő)
  • A környezeti nevelés módszertani és etikai alapjai - zöldfilozófiai modellek az etika és nevelésfilozófia metszéspontján. Nemzetközi tudományos konferencia – hibrid formában (online és jelenléti). PTE KPVK, Szekszárd, 2021. november 29. (59 fő)
  • „Tiszta energia – Fenntartható környezet” - Pécsi Tudományegyetem Szekszárdi Nemzetközi Tehetségfesztivál. PTE, Szekszárd, 2021. október 28-29. (67 fő)
  • Greenway Winter School – online international winter university program. Faculty of Cultural Sciences, Education and Regional Development, University of Pécs, Hungary. 14-18 December 2021. (70 fő)

A kutatócsoport támogatásával, szervezésében 2022-ben az alábbi rendezvények kerültek megvalósításra:

• Az Európai Zöld Megállapodás vidékfejlesztési dimenziói. Nemzetközi hibrid (jelenléti + online) konferencia. PTE, Szekszárd, 2022. április 29. (50 fő)
  • Pandémia – alkalmazott filozófiai megközelítésben. PTE, Pécs, 2022. május 4. (20 fő)
  • Húsz év. Húsz éves doktori iskola, harminc éves pécsi filozófia oktatás. Ünnepi konferencia. Pécsi Tudományegyetem Filozófia Doktori Iskola. Pécs, 2022. május 6.
  • The Future of Work and STEAM Education in a Global Context: New Developments in the Post-COVID Era. International Hybrid (Presence + Online) Conference Organized by the University of Pécs with the support of the World Council of Curriculum and Instruction Central and Eastern European Chapter. July 8th, 2022 - Szekszárd, Hungary
  • II. Greenway School – blended international program. Faculty of Cultural Sciences, Education and Regional Development, University of Pécs, Hungary. 26-30 September 2021. (50 fő)

További tervezett rendezvények 2022. év során:

• Kutatás és oktatás a szinergiák jegyében Szekszárdon. Nemzetközi tudományos konferencia. PTE, Szekszárd, 2022. november 21.
  • GO GREEN 2022 - Zöld filozófia. Nemzetközi tudományos konferencia – hibrid formában (online és jelenléti). PTE KPVK, Szekszárd, 2022. november 29.

A kutatócsoport működéséhez közvetett módon kapcsolódtak a „XXI. századi narratívák” c. kötet (Szécsi Gábor, Boros János és Nemeskéri Zsolt szerkesztésében) könyvbemutató rendezvényei Kecskeméten és Szekszárdon.