Pedagógus szakokra jelentkezők alkalmassági vizsgája a 2023. évi keresztféléves felvételi eljárás során
Óvodapedagógus és tanító szakokra jelentkezők
alkalmassági vizsgája a 2023. évi keresztféléves felvételi eljárás során
Meghirdetett képzés |
Képzés helyszíne |
Képzési szint |
Munka-rend |
Finansz. forma |
Önköltség (félév) |
Óvodapedagógus |
Pécs |
A |
L |
K |
200.000 Ft |
Tanító |
Pécs |
A |
L |
K |
200.000 Ft |
Az óvodapedagógus és tanító szakokra jelentkezők számára az alkalmassági vizsga ének-zenei, beszéd- és testi alkalmassági vizsgákból áll.
Fontos tudni, hogy az azonos típusú alkalmassági vizsgát az adott jelentkezési évben csak egyszer kell letenni, azt minden intézményben, ahol az alkalmassági vizsga előírt követelmény, elfogadják. A behívó intézmény mindig az lesz, amelyik a jelentkezéskor megjelölt elbírálási sorrendben – az adott szakokat vizsgálva – a legkisebb jelentkezési sorszámmal szerepel.
Aki pedagógusképzési területen szerzett felsőfokú végzettséggel és szakképzettséggel jelentkezik ezekre a szakokra, vagyis a korábbi tanulmányaihoz kapcsolódóan részt vett azonos típusú alkalmassági vizsgán, az érintett felsőoktatási intézményhez benyújtott kérelmére mentesülhet az alkalmassági vizsga követelménye alól.
A sikeres alkalmassági vizsgát az intézmények kölcsönösen elfogadják, tehát elegendőaz edott jelentkezési évben azt egy helyen (egy alkalommal) letenni.
Figyelem! A jelentkezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy nincs olyan betegsége, ami akadályozná felsőoktatási tanulmányainak folytatását. Az egészségügyi nyilatkozatban felsorolt betegségek bármelyikének megléte kizáró ok a felvételi eljárás során.
Az egészségügyi nyilatkozat hiánya esetén a vizsga eredménye „nem alkalmas” minősítés lesz. A dokumentum később nem adható le, nem pótolható.
Az egészségügyi nyilatkozat innen letölthető.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy az alkalmassági vizsga a felvételi vizsga része, melynek értékelése „megfelelt” vagy „nem felelt meg” lehet.
Amennyiben Ön az utóbbi minősítést kapja, illetve a vizsgán nem jelenik meg, akkor a felvételi eljárás további részéből az adott szak vonatkozásában kizárásra kerül.
Az alkalmassági vizsga helyszíne és időpontja:
Pécsi Tudományegyetem
Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar
Pécsi Képzési Központ
7633 Pécs, Szántó Kovács János u. 1/B.
2022. december 8., 9:30
Az alkalmassági vizsga szolgáltatás jellegű, vizsgadíj-köteles, melynek mértéke 4.000 Ft.
A díjat átutalással kérjük befizetni.
Kedvezményezett: Pécsi Tudományegyetem
Bank: OTP Bank
Bankszámlaszám: 11731001-23135378
Közleményben kérjük feltüntetni: „250085 Név, KPVK alkalmassági vizsga”
Az alkalmassági vizsgára külön jelentkezni nem szükséges, a felvi.hu-n történő jelentkezésével regisztráltuk.
Az alkalmassági vizsgára a következőket szíveskedjen magával hozni:
- Személyazonosításra alkalmas fényképes okmány
- A vizsga díjának befizetését igazoló bizonylat
- Egészségügyi nyilatkozat
A tanító és az óvodapedagógus alapképzési szakokra jelentkezőknek ének-zenei, testi (A vizsgához tornafelszerelés szükséges.) és beszédalkalmassági vizsgát kell tenniük.
Aki több intézménybe jelentkezik, annak a behívó intézményben kell a vizsgát letennie, mert az intézmények egymás vizsgáit kötelezően elfogadják.
A korábbi években letett alkalmassági vizsga eredménye nem fogadható el.
Az egészségügyi alkalmasság igazolása: a jelentkezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy nincs olyan betegsége, amely akadályozná felsőoktatási tanulmányainak folytatását, illetve óvodapedagógus szakon részt kell vennie a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálaton (az ezt igazoló egészségügyi kiskönyvet a beiratkozáskor kell bemutatni).
Óvodapedagógus képzésben a szakmai gyakorlaton való részvételhez a hallgatónak előzetesen részt kell vennie a foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálaton, mert az óvoda járványügyi szempontból kiemelt jelentőségű munkaterületnek minősül. Amennyiben a vizsgálatot igazoló úgynevezett fehér kiskönyvet a hallgató nem kaphatja meg, nem tudja a képzés részeként előírt gyakorlatot teljesíteni, így nem nyerhet a tanulmányai egyéb követelményeinek teljesítése esetén sem végbizonyítványt, tehát záróvizsgára sem bocsátható.
Alkalmassági vizsga
Az alkalmassági vizsga három részből, ének-zenei, beszéd-, valamint testi alkalmassági vizsgából áll.
1. Az ének-zenei alkalmassági vizsga
Célja: annak megállapítása, hogy a jelentkező alkalmas-e az óvodapedagógusi vagy tanítói pályára, a pedagógusi pálya gyakorlásához szükséges zenei ismeretek elsajátítására.
Feladat:
- a hallásvizsgálat keretében néhány magyar népdal vagy műzenei szemelvény előadása emlékezetből, szabad választás alapján (a dalokat más-más kezdőhangról is meg kell tudni szólaltatni),
- a zenei emlékezet vizsgálata során egyszerű, rövid ritmussorok visszahangoztatása (negyed-, nyolcad-, pontozott ritmus és szinkópa kombinációiból) tapsolással, kopogással; néhány hangból álló egyszerű dallamok visszaéneklése dúdolással vagy szolmizálva,
- a kottaolvasási készség vizsgálata során néhány ütem lapról olvasása az egyszerű gyermekdalok szintjén az ötvonalas rendszerben.
Az elbírálás alapvető szempontja, hogy a jelentkező rendelkezzék az ének-zenei tevékenység vezetéséhez, tanításához nélkülözhetetlen zenei hallással, egészséges énekhanggal és megfelelő hangterjedelemmel.
2. A beszédalkalmassági vizsga
Célja: annak megállapítása, hogy a jelentkezőt beszédállapota alkalmassá teszi-e a pedagógusi pályára.
Feladat:
- 10–15 soros nyomtatott prózai szöveg felolvasása, szükség szerint a szöveg reprodukálása, illetve beszélgetés. A szöveget közismert gyermekirodalmi művekből jelölik ki. A jelentkezőnek a felolvasandó szöveg előzetes megismerésére időt adnak.
- A szóbeli szövegalkotó képesség felmérése kötetlen beszélgetés keretében.
Az elbírálás szempontjai:
- Vannak-e a jelentkezőnek hangképzési zavarai (pöszeség, raccsolás, selypítés, orrhangzós beszéd, a magánhangzók igen zárt képzése, egyéb beszédhangképzési hibák).
- A jelentkező beszédritmusában észlelhetők-e súlyos zavarok (dadogás, értelemzavaró hadarás, leppegés, pattogás).
- A felolvasás mennyire értelmes, követhető, kifejező.
- A tájnyelvi ejtés nem beszédhiba, tehát nem kizáró ok.
Kizáró okok:
- hangképzési rendellenességek,
- ritmuszavarok,
- a beszéd megértését akadályozó rendkívül zárt ejtés.
3. A testi alkalmassági vizsga (A vizsgához tornafelszerelés szükséges!)
Célja: annak megállapítása, hogy a jelentkező rendelkezik-e azokkal az alapvető motoros (testi) képességekkel, amelyek feltételei az alsó tagozatos és az óvodai testnevelés gyakorlati anyag elsajátításának, illetve a tanítói, óvodapedagógusi pálya gyakorlásának.
Követelmények:
- közepes iramú, folyamatos futás (nők: 3 perc, férfiak: 5 perc),
- oktató által vezetett zenés gimnasztika folyamatos végzése, a főbb alapformák végeztetésével (szökdelések, karkörzések, törzshajlítások, felülések, törzsemelések és rugózások),
- egyensúlyozó járás fordulatokkal, két zsámolyra helyezett felfordított padon,
- néhány lépés nekifutásból – keresztbe állított és felfordított – pad átugrása egy lábról, érkezés páros lábra, guggolásba,
- célba dobás függőleges célra (kosárlabda palánk) egykezes dobással, kislabdával, 8 m-ről,
- labdaadogatások helyben futás közben párokban, ügyes és ügyetlen kézzel, felfújt labdával,
- labdavezetés ügyes és ügyetlen kézzel,
- felfüggés hajlított karral (nők: 5 mp, férfiak: 8 mp),
- mellső fekvőtámaszban karhajlítás, nyújtás (nők: 3-szor, férfiak: 6-szor).
Kizáró okok:
- a kondicionális állapotra és a mozgáskoordinációra utaló olyan gyenge teljesítmény, amely intenzív gyakorlással nem javítható, valamint
- a jelentkezés évében érettségizők esetében a középiskolai tanulmányok utolsó két évében a testnevelés alóli teljes felmentés. A korábban érettségizőknek igazolniuk kell, hogy a testnevelés alóli felmentés indokai már nem állnak fenn.
Az alkalmassági vizsgákkal kapcsolatos bármilyen további információ:
PTE KPVK Tanulmányi Hivatal